مقاله خصمانه جان بولتون علیه توافق هسته‌ای

مقاله-خصمانه-جان-بولتون-علیه-توافق-هسته‌ای

شفقنا-جان بولتون با انتشار مقاله‌ای در نشریه نشنال ری‌ویو گفت: در صورت ابطال وتوی اوباما و باقی ماندن تحریم‌های ایالات متحده،‌ اروپا، روسیه، چین و هر کشور دیگر به سمت اجرای توافق‌نامه از طرف خودشان خواهند پرداخت.

به گزارش ایسنا در این مقاله آمده است‌: زمانی که اعضای کنگره در ماه سپتامبر به واشنگتن بازگردند با یکی از دشوارترین تصمیمات خود در سال‌های اخیر روبه‌رو خواهند شد: آیا توافق هسته‌ای وین را رد کنند و اوباما رییس‌جمهور آمریکا را از لغو تحریم‌های اقتصادی علیه ایران بازدارند یا خیر؟

بولتون در این مقاله آورده است: متاسفانه بسیاری از مخالفان این توافق بعد از دست به کار شدن کنگره به درستی گزینه‌های پیش‌روی آمریکا را درک نکرده‌اند. مخالفان معتقدند که نه تنها باید تحریم‌های منع گسترش سلاح‌های اتمی را حذف نکرد بلکه باید تحریم‌های شدیدتری را نیز توسط ایالات متحده و جامعه بین‌المللی اعمال کرد.

او ادامه داد: مخالفان استدلال می‌کنند با اعمال تحریم‌های بیش‌تر ایران مجبور خواهد شد تا به دنبال مذاکرات تازه‌ای باشد و طی آن واشنگتن می‌تواند توافق بهتری کند. اما تمام این مسائل توهم است؛ رای کنگره هر چه که باشد ما با این اتفاقات غافلگیر شده‌ایم.

نماینده پیشین آمریکا در سازمان ملل مدعی شد: ‌اشتباهات اوباما، اعطای امتیازات و بی‌تفاوتی کشورهای خاورمیانه، بازگشت به گذشته و نظریه‌ای که تحریم‌ها برنامه هسته‌ای ایران را متوقف می‌کند را غیرممکن می‌کند.

بولتون اذعان کرد: اگر اوباما بتواند توافق‌نامه وین را از کنگره به سلامت بیرون بیاورد، تحریم‌ها را در مدت باقیمانده ریاست جمهوری‌اش برخواهد داشت.

وی افزود:‌ اگر وتوی اوباما باطل شود و تحریم‌های ایالات متحده باقی بماند، اروپا، روسیه و چین و هر کشور دیگر به سمت اجرای توافق‌نامه از طرف خودشان خواهند پرداخت.

بولتون در این مقاله آورده است: ساده لوحانه است که فکر کنیم رییس‌جمهور جدید جمهوری‌خواه در ژانویه ۲۰۱۷، حامی بین‌المللی برای احیای تحریم‌ها پیدا کند.

او با تکرار اتهامات مقامات آمریکایی گفت:‌ رای کنگره هر چه باشد ایران بی‌وقفه به سمت کسب سلاح اتمی پیش خواهد رفت و تحریم‌های موجود نه برنامه سلاح اتمی ایران و نه حمایتش از تروریسم بین‌المللی را کاهش نداده است.

بولتون گفت: تنها یک عملیات نظامی باز دارنده می‌تواند مانع تبدیل ایران به کشور اتمی شود.

وی مدعی شد که اعراب سنی، ایران هسته‌ای را تحمل نخواهند کرد و بر این اساس نه تنها سلاطین عرب حمله بازدارنده اسراییل را می پذیرند، بلکه برخی از این کشورها ممکن است همکاری نیز کنند.

بولتون ادامه داد: برخی معتقدند که حمله نظامی به برنامه هسته‌ای ایران شتاب می‌بخشد . اما زمانی که عناصر اصلی برنامه شما به خاکستر تبدیل شد بسیار سخت است که شتاب داشته باشد.

بولتون ادعا کرد‌: اگر اسراییل به ایران حمله کند آمریکا باید بلافاصله دو اقدام برای حمایت از اسراییل انجام دهد. نخست حمایت سیاسی و دیپلماتیک و دوم کمک نظامی به اسراییل جهت دفاع از حمله حماس و حزب الله یا حمله تلافی جویانه ایران.

وی در پایان آورده است:‌ این اقدامات تلخ و ناخوشایند هستند ولی از ایران هسته‌ای ارجح‌تر هستند. به دنیای پس از وین اوباما خوش آمدید.

انتهای پیام